Haber

Libya’nın doğusundaki sel felaketinde ölü sayısı 18-20 bine ulaşabilir

Libya’nın doğusundaki Derna Belediye Başkanı Abdulmenam el-Ghaithi, selde can kaybının 18-20 bine ulaşabileceğini açıkladı.

Libya’nın doğusunda etkili olan Daniel Fırtınası’nın Derna, Bingazi, Sousse, Al-Marj ve Bayda’da yol açtığı sel felaketinin ardından arama çalışmaları sürüyor. Derna Belediye Başkanı Abdulmenam el-Ghaithi, yaptığı açıklamada selde hayatını kaybedenlerin sayısının 18-20 bine ulaşabileceğini belirtti. Al-Ghaithi, “Cenazelerin kaldırılması konusunda uzmanlaşmış ekiplere ihtiyacımız var. Enkaz altında ve suda çok sayıda ceset bulunması nedeniyle salgının şehre yayılmasından korkuyorum.” Al-Ghaithi, kent sakinlerinin sel öncesinde bilgilendirilmediği yönündeki eleştirilere yanıt vererek, “Tüm tedbirleri aldık ve halkı bilgilendirdik. Afetin yaşanabileceği bölgede yaşayan insanları bilgilendirdik, acil servis oluşturduk” dedi. Güvenlik güçleri görevini yaptı.”

Derna’da iki baraj çöktü

Öte yandan Derna’da yaşanan sel felaketi iki barajın çökmesi sonucu meydana geldi ve kent geneline 30 milyon metreküpten fazla su dağıtıldı. Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nden dün yapılan açıklamada, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bine çıktığı bildirildi. Kızılhaç 10 bin kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Ülke doğu ve batı olarak ikiye ayrılıyor

Libya’da yönetim, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilip öldürülmesinden bu yana doğu ve batı olarak bölünmüş durumda. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ise batıda görev yaparken, ” Başbakan” Ossama Hamad doğuyu yönetiyor. – TOBRUK

sarayonu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu