Ekonomi

TESK’ten ‘Perakende Hukuku’ daveti

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) hakkında açıklamalarda bulundu.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu programın en değerli ayaklarından birinin temel gıda ürünleri fiyatlarının enflasyonun üzerine çıkmasının önlenmesi olduğunu belirtti.

Programın başarılı olabilmesi için TBMM’nin açılışıyla birlikte “Perakende Kanunu”nun güncellenmesi gerektiğine işaret eden Palandöken, şöyle konuştu:

“Enflasyonu önleyecek şey rekabet ortamının yaratılmasıdır. Günümüz şartlarında mesleği 70 yıl kadar birebir sürdürmek mümkün değil. Artık bakkal görmek mümkün değil, İlçemizdeki manavlar ve kasaplar.Çünkü zincirler çalışma alanlarına girip istedikleri fiyat ve ambalajı dikte ederek satış yapıyorlar.Bir zincirde farklı fiyat, diğerinde farklı fiyat, bu zamanla temel gıdada, zamanla temel tüketim ürünlerinde oluyor. Fiyatlar yükselince piyasada rekabet edecek kişi sayısı azalıyor. Bakanlıkların koordine ettiği denetimlerde ama destinasyonlar denetlenebiliyor. Onbinlerce mağazası olanlarda bu oluyor. “Hiçbir denetim mümkün değil. Bu nedenle yasal düzenlemelerin yapılması ve ‘Perakende Kanunu’nun bir an önce güncellenmesi gerekiyor.”

Rekabet ortamının oluşmasıyla fiyatların otomatik olarak düşeceğine işaret eden Palandöken, “İşletmeler açılmadan önce bu konuda meslek kuruluşlarının görüşü alınmalı. Bu konuyla ilgili çalışmamızı Ticaret Bakanlığı’na sunduk. Enflasyonun ve emeğin tek haneye indirilmesi için kuralların belirlenip uygulanması hayati önem taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu