Ekonomi

Norveç’ten derin deniz madenciliğine yeşil ışık

Çevre politikalarıyla tanınan Norveç, deniz tabanının bazı bölümlerinde ticari amaçlı derin deniz madenciliği aramalarına izin vereceğini açıkladı.

Norveç Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasında, “yeşil dönüşüm” için ihtiyaç duyulan nadir minerallerin çıkarılması amacıyla ülkenin bazı deniz yataklarında ticari derin deniz madenciliği aramalarına izin verileceği belirtildi.

Norveç Enerji Bakanı Terje Aasland tarafından yapılan açıklamada, Norveç’in derin deniz yataklarında değerli maden kaynaklarına sahip olduğu, söz konusu minerallerin Norveç’in “yeşil” çalışmalarını yürütmesi için yeni ve değerli bir fırsat sağlayabileceği belirtildi. ülkenin dönüşümü”

Aasland, bu minerallerin “birkaç ülke tarafından kontrol edildiğini ve bu durumun onları savunmasız hale getirdiğini” belirterek, deniz dibi minerallerinin değerli metallere erişim kaynağı olabileceğini kaydetti.

Aasland, söz konusu kaynakların sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde çıkarılması konusunda diğer ülkelere göre daha geniş deneyime sahip olduklarını belirterek, “Norveç, bilgi ve beceriye dayalı yönetimiyle derin deniz madenciliğinde dünya lideri olmayı hedefliyor.”

Derin deniz maden aramalarının çevresel hassasiyetler dikkate alınarak gerçekleştirileceğini vurgulayan Aasland, söz konusu hassasiyetlere uyulması kaydıyla firmaların madencilik yapmasına izin verileceğini sözlerine ekledi.

Çevreci politikalarıyla tanınan Norveç, aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen petrol ve gaz üreticisidir.

Norveç’in açıklamasının, Birleşmiş Milletler’e üye devletlerin çevrelerini dünya okyanuslarının yüzde 60’ından fazlasını oluşturan uluslararası sulara genişletmek için yasal çerçeve oluşturan ilk anlaşmayı kabul etmesinden bir gün sonra gelmesi dikkat çekti.

derin deniz madenciliği

Derin deniz yatağı madenciliği, deniz tabanındaki maden yataklarından manganez, bakır, kobalt, çinko ve nadir toprak metalleri gibi ticari olarak değerli minerallerin çıkarılması sürecini ifade eder.

Bilim adamları, derin deniz madenciliğinin neden olduğu gürültünün balinalar ve yunuslar gibi deniz memelilerinde onarılamaz hasarlara neden olabileceğini söylüyor.

Endüstride kullanılan küçük elementler, ampullerden güdümlü füzelere kadar hem günlük hem de yüksek teknolojili çok çeşitli cihazlarda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu